INDYWIDUALNE PODEJŚCIE DO KLIENTA
Kilkanaście lat doświadczenia

KONSTRUKCJE NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI
Ogrody projektowane dla Ciebie

Przytulny ogród zimowy ? oranżeria

Zielony ogród pełen kwiatów w środku zimy wcale nie jest marzeniem niemożliwym.
Stworzenie oranżerii jest jak najbardziej możliwe, a pierwsze tego typu obiekty powstawały już w wieku XVII. Wtedy zarezerwowane były dla możnowładców i ich ogrodów pałacowych, a nieraz organizowane w nich był spektakle i ważne uroczystości. My możemy się dzisiaj zrelaksować przy własnym domu z książką.
Oranżeria czyli ogród zimowy
W ujęciu formalnym oranżeria to przeszklone pomieszczenie połączone z budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, zwana również ogrodem zimowym. Prawo budowlane nie wymaga obecnie pozyskiwania pozwolenia na jego budowę pod warunkiem wszakże, że metraż pomieszczenia nie przekracza poziomu 35 metrów kwadratowych. Innymi słowy, w przypadku typowych przydomowych ogrodów zimowych wystarczy tylko stosunkowo niewielki remont i nikogo nie trzeba będzie pytać o zgodę na jego wykonanie.
Liczne funkcje ogrodu zimowego
Ogród zimowy jest pomieszczeniem zaskakująco wręcz wielofunkcyjnym. Na pewno może być miejscem relaksu i najczęściej jest postrzegany jako ekstrawagancki salon. Można go wykorzystywać także jako ochronę przed upałem w lecie i sposób na uratowanie roślin przed mrozem w zimie. Nie każdy ogród zimowy może być oczywiście jednocześnie wszystkim. Trzeba wybrać funkcje, które są dla nas najważniejsze, a potem odpowiednio zaplanować lokalizację i konstrukcję oranżerii. Będzie to ściśle związane z kosztem inwestycji oraz skalą wyzwania, jakim będzie późniejsza konserwacja pomieszczenia.
Wygląd oranżerii wcale nie musi być też wartością sprzeczną z jej użytecznością.
Nowoczesne materiały i techniki budowania tych obiektów pozwalają nam na uzyskanie w zasadzie dowolnej, wymyślonej przez nas aranżacji ogrodu zimowego.
Zasady budowy ogrodu zimowego
Nie możemy mimo wszystko liczyć na to, że całkowicie oderwiemy się od realiów, a szkiełko i oko będą w stanie wygrać z naturą. Przy budowie ogrodu zimowego będziemy związani określonymi zasadami jego konstrukcji, w tym przede wszystkim uwarunkowaniami
narzucanymi poprzez lokalizację w określonym miejscu. W polskich warunkach oranżerię przytula się do ściany wschodniej lub zachodniej, a czasami także do ściany południowo- zachodniej. Ściana południowa nie jest dla niej najlepszym pomysłem, ponieważ jest to miejsce za bardzo nasłonecznione. W okresie letnim taka ilość słońca jest bezpośrednim zagrożeniem dla znajdujących się w niej roślin oraz może być trudna do zniesienia dla przebywających w środku osób. Dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja ściany północnej. Ogrody zimowe ustawione w kierunku północnym cierpią na potężny deficyt słońca, przez co ich funkcjonalność spada i nie można sobie pozwolić na umieszczenie w nich roślin bez dodatkowego ogrzewania. Nawet ten zabieg może być niewystarczający.


powrót do listy aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij